Pokud podnikáte jako osoba samostatně výdělečně činná, ovšem jste neplátci DPH, potom se při fakturaci do zahraničí mění jedna poměrně zásadní věc. Stáváte se registrovanou osobou k dani z přidané hodnoty, nicméně nemusíte se nutně stát plátcem DPH, pouze budete takzvanou identifikovanou osobou. Samozřejmě, rozdíly jsou ještě i v tom, jestli fakturujete do země v rámci Evropské unie, nebo nikoliv.
Fakturace do zemí mimo EU
V případě, že potřebujete fakturovat do země mimo Evropskou unii, místem zdanitelného plnění je Česká republika, což je pro podnikatele jednodušší, protože jako neplátce DPH se nemusí registrovat ani jako identifikovaná osoba. Stejně tak není povinen registrovat se a odvádět DPH, takže pouze vydá fakturu jako neplátce DPH.
Fakturace do zemí v EU
Složitější situace je při fakturaci do zemí v Evropské unii. Postup u neplátce DPH je potom následující:
- Vystaví fakturu jako neplátce DPH.
- V lhůtě 15 dnů vyplní a odevzdá jako identifikovaná osoba Přihlášku k registraci k dani z přidané hodnoty.
- Vyplní Souhrnné hlášení VIES, a to do 25 dnů po skončení měsíce, v němž byla poskytnuta služba subjektu v jiné členské zemi Evropské unie. Souhrnné hlášení se podává jen za měsíce, ve kterých podnikatel fakturuje do zahraničí.
Přestože se v daném okamžiku stanete pro Evropskou unii plátcem DPH, v České republice zůstanete i nadále neplátcem, takže se vám vyhýbá povinnost podávat kontrolní hlášení.
Obecná doporučení
Fakturujete do zahraničí poprvé? V rámci mezinárodního obchodního styku se dodržují určitá nepsaná pravidla:
- Přeložte fakturu do mezinárodně používaného jazyka.
- Specifikujte měnu, v níž je faktura vystavená.
- Uveďte na faktuře IBAN, SWIFT a název banky, u které máte podnikatelský bankovní účet.
Fakturovat do zahraničí tedy není tak složité, jak se na první pohled zdá.